Divadlo Víti Marčíka

Rodinné divadlo z Drahotěšic, které se v SONNENTORU v Čejkovicích tradičně účastní jak Bylinkových slavností, tak právě Předvelikonočního jarmarku. 

Co o sobě říká Víťa Marčík? „Nejsem vyučený herec ani loutkoherec, ani scénograf či muzikant a už vůbec ne umělec – to slovo mě dost uráží. Prý jsem zjev z jižních Čech. To se mi líbí, i když jsem Moravák.“

V 10 hodin se můžete těšit na představení pro děti Eliščiny pohádky a v 16 hodin se přeneseme o více než 2000 let zpátky a u Moravských pašijí si v předvečer Květné neděle připomeneme ukřižování Ježíše Krista. Toto představení je vhodné spíše pro dospělé diváky.

Moravské pašije

Tato inscenace Divadla Víti Marčíka je připravena pro předvelikonoční – postní dobu. Již mnoho let hraje divadlo v adventní době Vánoční příběh. Tradice koled a betlémů je u nás stále velmi živá a setkáváme se s ní na každém kroku. Opačný osud potkává tradici Velikonoc. Stále méně lidí ví, proč se Velikonoce slaví, a slovo „pašije“ začíná být velmi cizí. 

„Moravské pašije“ chtějí přispět k obnovení tradic. Víťa Marčík přichází s pašijemi, které ztvárnil svým osobitým způsobem – lidovou formou, jako vypravěč a loutkář. Vážné téma hraje komediant, který u všeho byl, vše viděl a díky jeho vyprávění bude i divák vtažen do tohoto příběhu. Scénu tvoří stará rozbitá Boží muka. 

 

Velikonoce, pašije, ukřižování Krista tak, jak je upravil a hraje komediant a loutkář Víťa Marčík.

Pašije. Slovo, kterému dnes řada z nás nerozumí - jedná se jednoduše o ztvárnění příběhu o utrpení a smrti Ježíše Krista v podobě divadelního představení. Víťa Marčík přichází s pašijemi, které představuje svým osobitým způsobem – lidovou formou, jako vypravěč a loutkář. Vážné téma hraje komediant, který u všeho byl, vše viděl a díky jeho vyprávění bude i divák vtažen do tohoto příběhu.

Loutky vyřezala Eva Marčíková.

Když mi bylo dvanáct, viděl jsem, jak křižují Ježíše.
Říkal jsem to všem, ale nikdo mi nevěřil.
Pan farář mě vyslechl, pohladil mě po hlavě a řekl mi,
abych to už nikomu neříkal, nebo mě budou mít za blázna…
(ze scénáře)

 

20230322_144838_orez_1

Více na webových stránkách: https://www.sonnentor.com/cs-cz/zazitky/akce/predvelikonocni-vikend